Model:AIE-BNCM-01
| Electrical Specifications: | |
| Frequency Range | DC~6GHz |
| Impedance | 50Ω |
| Type | BNC-male for RF cable |
| Center conductor retention force | ≥0.57 N |
| Insertion Loss | ≤0.20dB/3GHz |
| Insulation resistance | ≥5000MΩ |
| Voltage Standing Wave Ratio Straight | ≤1.22/3GHz |
| Right angle | ≤1.30/3GHz |
| Durability(mating) | ≥500(cycles) |
| Cable | RG174,RG316 ,RG58U,LMR100/195/200/300/400 |
| Material & Plating | |
| Body Brass | Nickle plated |
| Pin contact Brass | Gold or silver plated |
| Socket contact Beryllium-copper | Gold or silver plated |
| Resilient contact Tin bronze | Gold or silver plated |
| Insulator | PTFE |
| Crimp ferrule Copper alloy | Nickel or gold plated |
| O-ring sealing | 6146 silicone rubber |